Buga Otis Asansör Sanayi ve Ticaret A.Ş.
OTIS GLOBAL
Türkiye
Dünyanın lider asansör, yürüyen merdiven, yürüyen yol imalat ve servis firması
 
 Ana Sayfa | Asansörler |
 

ASANSÖRLER HAKKINDA


Bina inşaat teknolojisiyle birlikte Otis asansör teknolojisi de değişiyor ve gelişiyor. Otis, sürekli yeni teknolojiler geliştirerek yeni problemlerin üstesinden gelmeyi hep başarmıştır. Her ihtiyacı karşılayan çok çeşitli asansörler bulunmakla birlikte, bunlar üç tip altında toplanırlar: makine dairesiz, dişlisiz çekişli ve dişlili çekişli.
Makine Dairesiz Asansörler

Devrim niteliğindeki bu asansör sisteminin esası, yaklaşık 100 yıldır asansör teknolojisinde atılan ilk büyük atılımdır. Yaklaşık 2 ile 30 kat arasındaki binalar için tasarlanmış olan bu sistem, geleneksel dişlili ve dişlisiz asansörlerden daha küçük bir tekerleğe sahiptir. Küçük tekerlek ebadı ve yeniden tasarlanan bir makine, makinenin asansör kuyusuna monte edilmesine olanak sağlar ve böylece çatıda yüksek hacimli bir makine dairesine olan ihtiyacı ortadan kaldırır. 1800’lerden bu yana endüstride standart hale gelmiş olan ağır çelik örgü tellerin yerini alan ve Gen2™ asansör sistemi için Otis tarafından icat edilmiş olan poliüretan kaplı yassı çelik halatlar da bir o kadar benzersizdir. Bu halatlar daha küçük tekerleği mümkün kılmaktadır. Sadece 0,1 inç (3 mm) kalınlıkta, fakat çelik örgü teller kadar güçlü ve çok daha dayanıklı ve esnektirler ve yerden tasarruf sağlarlar.
Dişlisiz Çekişli Asansörler

1903’de, Otis, asansör endüstrisinde standart hale gelen tasarımını tanıttı – dişlisiz çekişli asansör. Bu asansörler tipik olarak dakikada 500 ft (saniyede 2,54 m)’nin üzerindeki hızlarda çalışmaktadır. Bir dişlisiz çekişli makinede, askı halatı olarak adlandırılan çelik örgü teller asansör kabininin üstüne bağlanır ve tahrik tekerleği üzerindeki özel oluklardan geçirilerek tekerlek çevresinden dolaşır. Halatın diğer ucu asansör kuyusu içinde kendi kılavuz rayları üzerinde yukarı ve aşağı hareket eden bir karşı ağırlığa bağlanır. Asansör kabini ve karşı ağırlığın toplam ağırlığı, halatları tahrik tekerleğinin olukları içine bastırır ve böylece tekerlek döndükçe gerekli çekişi temin eder. Dişlisiz teknoloji, Malezya’daki Petronas Kuleleri gibi dünyadaki en yüksek binaları mümkün kılar.
Dişlili Asansörler

Adından da anlaşılacağı gibi, bu tasarımdaki elektrik motoru, dişlili tip bir redüksiyon ünitesini tahrik eder ve o da askı tekerleğini çevirir. Tipik dişlisiz asansörden daha yavaş olmakla birlikte, dişli redüksiyonu sayesinde, tekerleği çevirmek için daha düşük güçlü bir motor gerekmesi avantajdır. Bu asansörler tipik olarak dakikada 350-500 ft (saniyede 1,7-2,5 m) hızlarında çalışır ve 30.000 lb (13.600 kg)’a kadar yükleri taşır. Motor ile redüksiyon arasındaki elektrik kumandalı bir fren asansörü durdurur ve kabini istenen kat seviyesinde tutar.
 
 
©2016 Buga Otis Asansör San. ve Tic. A.Ş.Kullanım Şartları | Gizlilik Politikamız | Önerileriniz | Bilgi Toplumu Hizmetleri